آجیل‌های چهار مغز و هفت مغز ازجمله خرید آجیل مخلوط هستند که علاوه بر طعم بی‌نظیر خود، فواید فراوانی برای سلامتی جسم افراد دارند. اگر از آن دسته افرادی هستید که به ترکیبات آجیل‌ها توجه نمی‌کنید و همه آن‌ها را یکی می‌دانید باید این نکته را خاطرنشان شویم که آجیل‌های موجود در بازار با توجه به طعم، ترکیبات، رنگ و حتی قیمت خود، انواع متفاوتی دارند؛ به‌عنوان مثال قیمت یک کیلو آجیل چهارمغز کمتر از یک کیلو آجیل هفت مغز است. از میان آجیل‌های محبوب در فروشگاه‌ها می‌توان به نمونه‌های چهار مغز و هفت مغز اشاره کرد که به دلیل خواص خود، در میان تمامی گروه‌های سنی همیشه با تقاضا روبرو بوده و هستند. پیشنهاد می‌شود در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا بیشتر با این آجیل‌ها و فواید آن‌ها آشنا شویم.

نسبت ترکیب آجیل چهارمغز | ترکیبات آجیل چهار مغز چیست؟

آجیل‌های چهار مغز مانند سایر دیگر آجیل‌های عرضه‌شده در بازار، به شکل خام یا بوداده عرضه می‌شوند که به نمونه بوداده آن‌ها، نمکی هم گفته می‌شود. خرید هرکدام از این مدل آجیل‌ها کاملاً سلیقه‌ای است ماما معمولاً آجیل مخلوط چهار مغز شور پرطرفدارتر است. آجیل چهار مغز بسته‌بندی بهداشتی‌تر است و خرید آن در مقایسه با نمونه‌های فله‌ای، پیشنهاد بهتری است. همان‌گونه که از نام آجیل چهارمغز مشخص است این آجیل از ترکیب چهار مدل مغز تهیه‌شده است که هرکدام به‌تنهایی دارای کلی فایده هستند و در کنار هم پرفایده‌تر می‌شوند. درواقع می‌توان گفت آجیل‌های چهار مغز و هفت مغز به دلیل خواص فراوان و طعم بی‌نظیر خود همیشه پرطرفدار هستند. ترکیبات این آجیل‌ها شامل مغز پسته، مغز فندق، مغز بادام درختی و مغز بادام‌هندی است که درصد ترکیب آن‌ها به شکل زیر است:

 • مغز پسته 27%
 • مغز فندق 23%
 • مغز بادام درختی 25%
 • مغز بادام‌هندی 25%

نسبت ترکیب آجیل هفت مغز | ترکیبات آجیل هفت مغز چیست؟

ترکیبات آجیل هفت مغز شامل شش مغز به همراه یک یا چند خشکبار است و همین موضوع باعث شده است تا شما با این مدل خرید آجیل، خواص هفت نمونه مغز و خشکبار را به بدن خود تزریق کنید. این آجیل شامل ترکیب مغز‌ها و خشکبار‌های زیر است:

 • مغز پسته
 • مغز فندق
 • مغز بادام‌زمینی
 • مغز گردو
 • مغز بادام درختی
 • مغز بادام‌هندی
 • کشمش سبز یا پیکامی
 • میوه‌های خشک

هر چه که این نمونه آجیل‌ها ترکیبات متنوع‌تری را شامل شوند به همان اندازه دلپذیر‌تر و مفید‌تر خواهند شد؛ البته افزایش یا کاهش این ترکیبات روی قیمت چهار مغز و هفت مغز مؤثر است.

خواص ترکیبات آجیل‌های چهار مغز و هفت مغز

آجیل‌های چهارمغز و هفت مغز ازنظر مغز‌های تشکیل‌دهنده تا حدودی مشابه هستند به همین دلیل در ادامه خواص هرکدام از این مغز‌ها را برای شما به‌اختصار بیان کرده‌ایم.

خواص مغز گردو

گردو از اصلی‌ترین ترکیبات آجیل‌های هفت مغز است که در طعم و خواص آن‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند. گردو یک منبع غنی برای ویتامین‌های E، B6 و B9 تلقی می‌شود که با استفاده روزانه از آن تا حدودی می‌توانید کمبود این ویتامین‌ها را در بدن خود جبران کنید. گردو می‌تواند دستگاه عصبی و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و پروتئین، فیبر و اسید‌های چرب امگا 3 بدن را تأمین کند. همچنین اگر از بیماری کم‌خونی رنج می‌برید پیشنهاد می‌شود مصرف گردو را به‌طور روزانه در برنامه غذایی خود قرار دهید.

خواص مغز پسته

پسته ازجمله مغز‌هایی است که در هر دو آجیل چهار مغز و هفت مغز وجود دارد و از طعم فوق‌العاده آن نمی‌توان غافل شد؛ درواقع خواص آجیل چهار مغز و هفت مغز تا مقادیر زیادی به مغز پسته وابسته است. این مغز پرخاصیت حاوی ویتامین‌هایی نظیر A، B6، B9، E، C و … است که استفاده هرکدام از آن‌ها برای کارکرد درست بدن ضروری است. خواص مغز پسته به‌گونه‌ای است که از آن می‌توان در درمان بیماری کم‌خونی استفاده کرد و از آن برای هضم آسان‌تر غذا، افزایش کارکرد مغز، سلامت پوست و … کمک گرفت.

خواص مغز پسته در آجیل چهار مغز

خواص مغز بادام‌زمینی

بادام‌زمینی جزو ترکیبات آجیل هفت مغز است و خواص آن به دلیل وجود سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار گسترده‌تر از مغز‌های دیگر است. بادام‌زمینی حاوی مقدار زیادی فولات، نیاسین، بیوتین، فسفر، منیزیم، کلسیم و دیگر مواد معدنی است و با استفاده از این ویتامین‌ها می‌تواند در درمان سرطان روده و معده بسیار کاربردی باشد. شما با قرار دادن بادام‌زمینی در برنامه غذایی خود می‌توانید از خود در برابر آلزایمر و افسردگی محافظت کنید.

خواص مغز فندق

مغز فندق به دلیل فواید فراوان خود به‌طور مشترک در ترکیبات آجیل‌های چهارمغز و هفت مغز قرار دارد. این مغز ویتامین‌های زیادی را دارا است و با استفاده از همین ویتامین‌ها در کاهش کلسترول، کارکرد صحیح قلب، جلوگیری از پیری زودرس و … مؤثر است.

خواص مغز بادام درختی

مغز بادام درختی ازجمله مغز‌هایی است که حتی استفاده آن به‌طور جداگانه برای بدن مفید است و یک میان وعده فوق‌العاده مقوی به‌حساب می‌آید. از فواید این مغز می‌توان به تقویت دستگاه عصبی، جلوگیری از آلزایمر، تقویت قلب و دیگر موارد اشاره کرد. همچنین این نکته را باید بیان کرد که استفاده مداوم این مغز در کودکان منجر به افزایش هوش خواهد شد.

خواص مغز بادام‌هندی

مغز بادام‌هندی با انرژی‌زا بودن شناخته می‌شود به همین دلیل از آن می‌توان به‌عنوان یک میان وعده کامل استفاده کرد. میل کردن مغز بادام‌هندی باعث می‌شود تا افراد به ‌سلامتی لثه‌ها، دندان‌ها، قلب و ماهیچه‌های خود کمک کنند.

خواص کشمش سبز یا پیکامی

کشمش‌های سبز که به آن‌ها پیکامی هم گفته می‌شود با فایده‌های خود به خواص آجیل هفت مغز می‌افزایند. این خشکبار‌های مقوی قند خون، فشارخون و کلسترول را تنظیم می‌کنند.

چهار مغز چه فایده‌ ای دارد؟ | فواید آجیل چهار مغز

فواید چهار مغز با توجه به ترکیبات آن که شامل مغز پسته، مغز فندق، بادام‌زمینی و بادام‌هندی می‌شود، تعیین می‌شود. هرکدام از این مغز‌ها یک منبع غنی برای تأمین ویتامین‌ها و پروتئین‌های موردنیاز بدن می‌باشد. برخی از خواص این ترکیبات عبارت‌اند از:

 • مغز‌های موجود در آجیل‌های چهار مغز باعث می‌شوند تا شما پوستی شفاف و درخشان داشته باشید و از هرگونه آکنه پوستی رهایی پیدا کنید.
 • اگر طبع سردی دارید، این آجیل‌ها به شما کمک می‌کنند تا طبع بدن خود را متعادل کنید و مشکلاتی که در اثر طبع سرد برای بدن شما به وجود می‌آید را درمان کنید.
 • بهترین زمان خوردن 4 مغز در دوران بارداری و شیردهی است؛ زیرا آجیل‌های چهار مغز با طبع گرم خود رحم را تقویت می‌کنند.
 • آجیل چهار مغز باعث ترشح ملاتونین کافی در بدن می‌شود که با این کار می‌تواند مشکلات بی‌خوابی را در افراد درمان کند.
 • آجیل چهار مغز بهترین میان وعده برای کودکان، ورزشکاران و حتی بزرگسالان است تا علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های مختلف به افزایش انرژی آن‌ها کمک کند.

فواید آجیل هفت مغز چیست؟

هفت مغز چه فایده‌ای دارد؟

از آنجایی که آجیل هفت مغز ترکیبات مشابهی با آجیل چهار مغز دارد در مواردی فایده چهار مغز با هفت مغز یکی است، اما آجیل هفت مغز فواید دیگری هم دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • آجیل‌های هفت مغز نظیر آجیل مخلوظ شیرین، به دلیل دارا بودن کشمش پیکامی و میوه‌های خشک می‌توانند فشارخون افراد را تنظیم کنند.
 • بادام‌زمینی موجود در آجیل هفت مغز با تقویت دستگاه عصبی افراد، خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر را کاهش می‌دهد.
 • آجیل هفت مغز با دارا بودن مقادیر زیادی از فسفر بهترین پیشنهاد برای افزایش کارایی مغز و هوش می‌باشد.
 • با استفاده از آجیل هفت مغز می‌توان کم‌خونی را تا حدود زیادی درمان کرد و خستگی‌های ناشی از آن را کاهش داد.
 • آجیل هفت مغز در جلوگیری از بروز پیری زودرس سلول‌ها و بروز سرطان‌ها مؤثر است.

طرز تهیه معجون هفت مغز

معجون هفت مغز یک ترکیب فوق‌العاده پرانرژی با طبعی گرم است که استفاده از آن برای افرادی که مدام کم انرژی یا خسته هستند پیشنهاد می‌شود. این معجون معمولاً با استفاده از انواعی از مغز‌ها و عسل تهیه می‌شود. برای تهیه این معجون به موارد زیر لازم دارید:

 1. بادام درختی 20 گرم
 2. بادام‌زمینی 10 گرم
 3. بادام‌هندی 10 گرم
 4. فندق 10 گرم
 5. پسته 15 گرم
 6. گردو 4 عدد
 7. خرما 6 عدد
 8. عسل 3 قاشق
 9. آب 2 لیوان

برای شروع درست کردن این معجون، ابتدا خرما‌ها را در آب قرار دهید و سپس پوست و هسته آن‌ها را جدا کنید. در مرحله دوم خرما‌ها را با تمامی مواد دیگر در مخلوط‌کن بریزید و آن‌ها را مخلوط کنید. معجون شما آماده است! می‌توانید در تهیه این معجون از کنجد، عرق بهارنارنج، زعفران و گلاب هم استفاده کنید.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب تلاش کردیم تا در خصوص آجیل‌های چهار مغز و هفت مغز صحبت کنیم و برخی از فواید آن‌ها را با هم بررسی کنیم. آجیل‌ها به‌طورکلی جزو میان وعده و خوراکی‌های سالم محسوب می‌شوند و استفاده روزمره آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. شما حتی اگر عکس آجیل چهارمغز را مشاهده کنید، متوجه تفاوت آن با نمونه هفت مغز خواهید شد. حتماً سعی کنید این آجیل‌ها را به صورت تازه و بسته‌بندی‌شده از فروشگاه اینترنتی مغزبار تهیه کنید تا خواص و فواید آن‌ها را شاهد باشید.