ما ایرانیان، به دلیل پیروی اکثریتی از دین اسلام، دارای فرهنگ‌های زیادی در رابطه با این دین هستیم. به­طور مثال در زمان نماز، به مسجد ‌می­رویم، عید قربان، قربانی می‌کنیم و اعیاد دیگر را نیز پاس می‌داریم. یکی از پرطرفدارترین فرهنگ‌های مردم ما، فرهنگ نذری یا نذر دهی است. اگر فردی حاجتی داشته باشد، نذر می‌کند که اگر حاجتش برآورده شود، نذر خود را به خدا ادا کند. یکی از روش­های ادای نظر، استفاده از آجیل مشکل گشا است. اگر با این نوع خرید آجیل، عکس آجیل مشکل گشا، همچنین آداب استفاده از آن و مدل بسته بندی آجیل مشکل گشا آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از سری مقالات مغزبار تا انتها با ما همراه باشید.

آجیل مشکل گشا چیست؟

 آیا تابه‌حال شده است به مراسمی مانند عروسی رفته و در آنجا آجیل مشکل گشا گرفته باشید؟ یا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که همسایه‌تان برای شما آجیل مشکل گشا بیاورد؟ شاید برای شما این موارد رخ داده باشد؛ اما ممکن است ندانید برای چه این آجیل‌ها را پخش می‌کنند. برخی فکر می‌کنند که این آجیل‌ها تنها به‌عنوان نقل و شیرینی بین مردم پخش می‌شوند. اما جالب است بدانید که آجیل مشکل گشا، واقعاً یک آجیل مشکل گشا است و برای همین امر بین مردم و حضار یک مراسم پخش می‌شود.

این آجیل، به‌عنوان ادای نذر صاحب‌مجلس بین مردم پخش می‌شود. به ­طور مثال زمانی که به یک عروسی می‌روید و در آنجا آجیل مشکل گشا می‌گیرید، بدانید که صاحب‌مجلس به نیت خوشبختی عروس و داماد و رفع بلا این آجیل‌ها را بین شما پخش کرده است.

همچنین در برخی موارد دیگر، نیت می‌کنند که اگر گره از مشکل باز شود، این آجیل‌ها را به‌عنوان نذری بین مردم پخش کنند. اما آجیل مشکل گشا تنها به این توضیحات ختم نمی‌شود. این آجیل دارای ترکیبات مختلفی است که در بسته‌بندی‌های متنوعی آماده می‌شود.

تاریخچه آجیل مشکل گشا چیست؟

اگر از بزرگ‌ترهای خود بپرسید، متوجه خواهید شد که آجیل مشکل گشا فرهنگی جدید نبوده و از قدیم­الایام بین مردم رواج داشته است. درواقع این فرهنگ به ایران باستان بازمی‌گردد و تاریخچه طولانی دارد. این تاریخچه به زمان زرتشت بازمی‌گردد. در آن زمان این آجیل با نام‌های لرک و گاهنبار نیز شناخته می‌شد.

 لفظ گاهنبار لفظی است که مربوط به همان دوره زرتشت بوده و به معنای گاه و نیز اوقات است. این فرهنگ بدین گونه بود که در آن زمان، مردم در اوقاتی از سال، بخشی از رزق و روزی خود را به‌عنوان شکرگزاری بخشش می‌کردند.

این بخشش نیز از طرف مردم به فروهر و قدیس‌های آن زمان بوده است تا سپاس­گزاری خود را به آن­ها ادا کنند. آیین شش گاهنبار، درواقع به شش اوقات از سال اشاره می‌کرد که در آن اوقات، پادشاهان و فرمانروایان هر بار به مدت پنج روز قسمتی از آذوقه و کشتی که داشتند را بین مردم پخش می‌کردند.

این آیین در زمانی که برای فردی سختی یا گرفتاری و مشکلی رخ می­داد، انجام می‌شده است. یعنی فرد موردنظر آجیل یا محصولات کشاورزی مخصوصی را بسته‌بندی کرده و بین مردم پخش می‌کرده است. در زمان بسته‌بندی این آجیل‌ها، نبایست فرد بسته‌بندی کننده حرف بدی به دهان خود بیاورد.

ترکیب آجیل مشکل گشا | مواد تشکیل دهنده آجیل مشکل گشا

اگر با تاریخچه آجیل مشکل گشا آشنا باشید، می‌دانید که در ابتدا در بسته این آجیل‌ها، از محصولات کشاورزی استفاده می‌شد. زیرا در آن زمان محصولات اصلی و غذای اصلی مردم، از همان محصولات کشاورزی به دست می‌آمد.

اما امروزه کمی ترکیبات آجیل‌های مشکل گشا فرق کرده و از خشکبار‌های دیگری نیز در آن استفاده می‌کنند. و این پرسش مطرح می شود که آجیل مشکل گشا چه چیزهایی دارد؟ استفاده از انواع خشکبار‌ها، بستگی به صاحب نذر و بودجه‌ای دارد که برای این کار در نظر گرفته است؛ زیرا قیمت این محصولات نسبت به هم متفاوت است. مثلاً یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌هایی که در آجیل مشکل گشا استفاده می‌شود، شامل نخودچی، کشمش، بادام، نقل، پسته و... است. البته برخی دیگر که وضع مالی بهتری دارند، از توت خشک، گردو، بادام زمینی و شکلات نیز در این آجیل‌ها استفاده می‌کنند.

ترکیبات آجیل مشکل گشا | آجیل مشکل گشا چه چیزهایی دارد؟


اما نکته اصلی که در رابطه با این نوع خرید آجیل مخلوط وجود دارد این است که هرکدام از این ترکیبات، به نحوی دارای بهترین مواد مغذی برای بدن هستند و از هر لحاظی برای بدن شما مفید هستند؛ به همین دلیل است که این نوع نذر دهی در بین مردم ما، بسیار موردپسند است.

نکته جالب در رابطه با این رسوم، این است که در مناطق مختلف ایران، ترکیب آجیل مشکل گشا متفاوت است. به­ طور مثال در شهر مقدس مشهد به جای کشمش از مویز استفاده می‌کنند یا در شاهرود، علاوه بر نخودچی و کشمش، مغز بادام و پسته نیز در آن ترکیب می‌کنند.

خواص آجیل مشکل گشا

همان‌طور که گفتیم، به علت ترکیبات بسیار مفید آجیل مشکل گشا، خواص بسیار فراوانی در آن وجود دارد که می‌تواند در سلامت جامعه اطراف شما نیز تأثیرگذار باشد. با این کار، علاوه بر نذری دادن و ادای حاجت خود، کمی به سلامت جامعه نیز کمک خواهید کرد.

مهم‌ترین خواص آجیل مشکل گشا عبارت‌اند از:

  • رفع گرسنگی، به علت وجود فیبر بالا در ترکیبات آن.
  • تقویت سیستم ایمنی بدن، به علت مجهز بودن این ترکیب به آنتی‌اکسیدان.
  • پیشگیری و جلوگیری از کم‌خونی، به دلیل وجود آهن در نخود و کشمش.
  • تقویت سیستم قلب، به علت وجود آهن و آنتی‌اکسیدان در ترکیبات آن که باعث کاهش کلسترول خون نیز می‌شوند.
  • تقویت استخوان‌ها، به علت وجود کلسیم فراوان در نخود

انواع بسته بندی آجیل مشکل گشا

روش‌های زیاد و فراوانی برای بسته‌بندی مشکل گشا وجود دارد. یکی از رایج‌ترین روش‌های آن، بسته‌بندی آجیل مشکل گشا در کیسه­های پلاستیکی بسیار کوچک است. این کیسه ­های پلاستیکی، به‌صورت شفاف و مستطیلی هستند که می‌توانید مقدار مناسبی از آجیل موردنظرتان را درون آن بریزید و درب آن را منگنه بزنید. البته اگر قادر به استفاده از دستگاه پرس پلاستیک هستید، می‌توانید از آن برای بستن درب این کیسه ­ها کمک بگیرید.

روش دیگری که برای این کار وجود دارد، استفاده از کاغذ‌های کادویی یا کسیه‌های تزئینی است. از این روش، اکثراً برای اعیاد یا مراسم‌های شادی مانند عروسی استفاده می‌کنند؛ زیرا زرق‌وبرق بیشتری داشته و زیبایی بهتری دارد.

می­توانید با تهیه مقداری کاغذ تزئینی و تقسیم کردن این کاغذ‌ها به قسمت‌های کوچک‌تر، آجیل را درون آن ریخته و درب آن را گره بزنید.

همچنین می‌توانید کیسه‌هایی کوچک که از نخ‌های پلاستیکی درست شده‌اند را از خرازی یا لوازم تولد خریداری کنید و خیلی شیک آجیل مشکل گشا را درون آن بریزید.

عکس آجیل مشکل گشا | مدل بسته بندی آجیل مشکل گشا

چگونه مشکل گشا بخوانیم؟

ازآنجایی‌که این آجیل برای رفع بلا و برآورده شدن حاجت بین مردم پخش می‌شود، نیاز است که مانند هر نذری دیگری زمان بسته‌بندی و آماده‌سازی آن، دعا‌های مخصوصی خوانده شود که هم ثوابش بیشتر شده و هم حاجت شما را پاسخ دهد.

دعا‌ها و سوره‌های فراوانی برای این کار وجود دارند. یکی از سوره‌هایی که بسیار در این رسم خوانده می‌شود، سوره یاسین است. سوره یاسین، یکی از پرفضیلت‌ترین سوره‌های قرآن کریم است که قرائت آن، باعث برآورده شدن حاجات و رفع بلا می‌شود؛ به همین دلیل است که به هنگام بسته‌بندی آجیل مشکل گشا قرائت می‌شود.

آداب آجیل مشکل گشا

آجیل مشکل گشا، به دلیل تاریخچه طولانی که دارد، دارای آداب‌ورسوم مختلفی است؛ همچنین این آداب‌ورسوم در مناطق مختلف ایران به دلیل تفاوت فرهنگی از تفاوت‌های زیادی نیز برخوردار‌ند. اما در کل اگر بخواهیم به‌طورکلی به آداب این نذری بپردازیم، باید بگوییم که در صورت رفع بلا یا از بین رفتن سختی و مستجاب شدن دعا، فرد نذر کننده باید مقداری خشکبار یا محصول کشاورزی را تهیه کرده و به خانه خود بیاورد. سپس سفره‌ای پهن کند و به تمیز کردن آجیل‌ها و محصولات موردنظر پردازد. سپس با پارچه‌ یا کیسه­های کوچکی این آجیل‌ها را به بسته‌بندی‌های کوچک تقسیم‌بندی کند. در این زمان، باید دعا یا سوره‌ای از قرآن خوانده شود، تا به متبرک شدن آجیل کمک کند.

از طرف دیگر، افرادی که به بسته‌بندی این آجیل‌ها می‌پردازند، نبایست حرف بدی به دهان بیاورند تا مقدس بودن آن از بین نرود. در آخر نیز، در مراسمی مخصوص یا در بین عده­ای از مردم این آجیل‌ها را پخش کرده و نذر خود را ادا می‌کنند.

چقدر آجیل مشکل گشا برای 100 نفر کافی است؟ | آجیل مشکل گشا برای 100 نفر

یکی از سؤال‌هایی که برای افراد پیش می­آید این است که اگر بخواهم نذر آجیل مشکل گشا بدهم، چقدر آجیل باید برای این کار تهیه کنم؟ یا چقدر آجیل مشکل گشا برای 100 نفر کافی است؟ طبق بررسی‌های انجام‌شده و تجربه افراد، مقدار مناسبی که برای یک بسته آجیل مشکل گشا باید در نظر بگیرید، 50 گرم است. اگر بخواهید به‌اندازه 100 عدد بسته‌بندی این آجیل را تهیه کنید، باید 5 کیلوگرم از این آجیل را خریداری کنید.

Mohammad Shoja

 

خرید آنلاین آجیل مشکل گشا | قیمت آجیل مشکل گشا | آجیل مشکل گشا کیلویی چند؟

امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ تمامی سؤالات خود رسیده باشید. امروز در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با یکی از فرهنگ‌های محبوب ایرانی که از زمان قدیم بین ما جا افتاده است، آشنا کنیم. این فرهنگ، نذر آجیل مشکل گشا نام دارد. برای آشنایی بیشتر با این فرهنگ نذر دهی ابتدا آجیل مشکل گشا، تاریخچه و مواد تشکیل‌دهنده آن را با هم بررسی کردیم. سپس با بررسی روش‌های بسته‌بندی آجیل مشکل گشا، دانستیم که چگونه باید از این آجیل برای ادای نظر خود استفاده کنیم. در انتهای مقاله نیز با هم آداب استفاده از آجیل مشکل گشا را مرور کردیم تا به ­طور کامل، با این فرهنگ زیبا آشنا شویم.

همچنین اگر زمان کافی برای تهیه این نوع آجیل و ترکیبات آن ندارید می‌توانید، خرید آجیل مشکل گشا را از فروشگاه اینترنتی مغزبار انجام دهید. به خاطر داشته باشید که قیمت آجیل مشکل گشا بستگی به مخلفات آن دارد، بنابراین درصورتی‌که ترکیبات خاصی مدنظر دارید، قیمت متغیری را برای هر کیلو از آن در نظر داشته باشید.